Každá koruna se počítá. Proto byste měli jako podnikatelé sledovat provozní náklady své firmy. Dá se na nich vůbec ušetřit? Přinášíme šest tipů, jak na to!
Vozový park pod drobnohledem
Provoz automobilu měsíčně něco stojí! Pokud máte ve firmě auta, udržujte je v co nejlepším stavu, hlídejte jejich pravidelný servis i průběžnou spotřebu pohonných hmot. Jezdí vozem vaši zaměstnanci? Dbejte na to, ať vedou knihu jízd nebo investujte do monitoringu.
Neplaťte za služby, které nevyužíváte
Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli skutečně vy i vaši zaměstnanci využíváte všechny služby, za které platíte? Udělejte si s kolegy seznam a vyhodnoťte jednotlivé položky! Ať už se jedná o grafický program nebo výrobní systém. To samém platí i u poplatků – třeba za provoz telefonů nebo vedení účtu v bance. Skutečně za své peníze dostáváte to nejlepší? Nejsou někde levnější?
Hardware i software si zaslouží výměnu
Úspora nákladů se týká i ICT sekce. Průběžně kontrolujte hardware vč. softwaru. Starší zařízení bývá poruchové, navíc je solidním „žroutem energie“. Po pěti letech si tak zaslouží výměnu. Pokud se o zařízení dobře staráte, můžete jej odprodat například svým zaměstnancům nebo věnovat na dobročinné účely. Tam jistě ještě poslouží.
Interim management může být řešení
Hledáte do svého týmu výkonného, obchodního, finančního nebo třeba výrobního ředitele? Chystáte ve firmě zásadní změnu nebo potřebujete pomoct? Oslovte firmu, která se specializuje na Interim Management – externí specialisty. Ti mají několikaletou zkušenost z oboru i z vedení mezinárodních firem. Navíc jsou levnější než zaměstnanci – nemoc ani odvody neřešíte, pracovní vztah je čistě fakturační.
Nakupujte promyšleně
I o malých výdajích byste měli mít přehled. Ať už se jedná o takové položky, jako je například káva, papír do kopírky či čisticí prostředky. I zde můžete ušetřit. Nakupujte výhodně, najednou pro všechny kolegy. Díky odběru většího množství často získáte lepší cenu. Ušetřit můžete také prostřednictvím barteru.
Zbytečně neplýtvejte
Snad všechny firmy řeší náklady na energie. Neplýtvejte zbytečně! Nejdříve si zanalyzujte její spotřebu v reálné čase a odhalte, kde vás nejvíce „tlačí pata“. Používejte úsporné žárovky, po nabití nenechávejte zbytečně notebooky zapojené v zásuvce, investujte do zateplení budov či těsnění oken.