V ČR to zatím není zvykem, ale vysoce kvalifikovaného specialistu nemusíte mít zaměstnaného přímo ve firmě, stačí si jeho služby pronajmout. Ať už se jedná o dlouhodobou spolupráci nebo jednorázový projekt. Ušetří vám čas i peníze! Je potřeba se ale obrátit na skutečné odborníky!
„V BM4U máme téměř 100 top manažerů se zkušenostmi z mezinárodních firem, které můžeme dosadit na post výkonného, finančního, obchodního či ekonomického ředitele, manažera logistiky, supplychain atp. Naši lidé jsou navíc schopni zastávat i pozici statutárního orgánu, což oceňují především české pobočky se zahraničními vlastníky,“ říká Jiří Lichý, výkonný ředitel společnosti BM4U, která se na interim management přímo specializuje. Takový odborník – interim manager – je schopen „naskočit“ do projektu do 14 dnů od pohovoru, celý proces je tak velmi rychlý.
Zaměstnávat nebo využít služeb externího specialisty? „Pracovník nemusí být vždy kmenový zaměstnanec, tento stereotyp bych rád rozbil. Jde jen o pocit firmy, nikoliv o hmatatelnou výhodu. I s takovým externistou můžete fungovat roky,“ dodává Jiří Lichý. Navíc v porovnání se zaměstnancem vyjdou jeho služby levněji. Pracovní vztah je čistě fakturační. Dovolenou, nemoc či stravenkový paušál firmy neřeší. Pokud projekt skončí a není pro manažera další využití, odchází bez jakéhokoliv odstupného.
Kdy nasadit interim managera
Teď, v době krize, je poptávka po zkušených odbornících velká. „Máme klienta s roční obratem cca 3 mld. Kč, který poptal naše služby, protože řešil rozpad dodavatelského řetězce ve výrobní firmě. Chyběly mu od dodavatele klíčové součástky, aby mohl zkompletovat výrobky. Začaly se mu tak kupit nehotové výrobky, firma musela shánět nové skladové prostory a o nervozitě zákazníků ani nemluvím,“ popisuje Jiří Lichý. Povolat interim managera v takové situaci je na místě, není na co čekat. „Právě zde náš specialista – projektový manažer – vytvořil optimální workflow, našel alternativní zdroje, propočítal finanční náročnost, nastavil pravidla s novými dodavateli a především uklidnil zákazníky. Navíc tento projekt řeší nadále na globální úrovni v celém koncernu nejen v ČR. Náš manažer je v této firmě už téměř rok a spolupráce funguje skvěle,“ vysvětluje výkonný ředitel z BM4U.
Interim manager i na krátkodobé projekty
Externistu si lze najmout i na specifické jednorázové úkoly/projekty, se kterými kmenoví odborníci firmy nemají zkušenosti. „Právě teď s jedním naším klientem v BM4U řešíme relokaci výrobní linky. Jedná se o specifický proces. Náš specialista musí najít vhodné prostory, připravit prováděcí projekt, spočítat náklady, zrevidovat manipulační prostory, nastavit procesy a také zajistit vše potřebné pro chod linky – elektřinu, vodu, chlazení, kolejnice… Navíc také připravil dotační projekt a dotaci získal. Majitel byl mile překvapen, protože sám netušil, že by na dotaci mohl dosáhnout,“ říká výkonný ředitel. I o tom je interim management. Majitelé firem by ale externího specialistu měli volit s rozvahou. „Interim manager nemá být poradcem, ale exekutivcem! V podniku si musí vše poctivě odpracovat,“ uzavírá Jiří Lichý.
Článek pro BM4U.CZ připravili: Mgr. Jiří Lichý, výkonný ředitel BM4U, a Mgr. Lenka Gecková
Fotky: CANVA